İLİŞKİ Planlama ve Yumurtlama TAKİBİ

İlişki Planlama ve Yumurtlama Takibi
Yumurtlama (ovulasyon), her adet döneminin ortasında yumurtalıkta döllenmeyi bekleyen olgunlaşmış yumurtaların döl yatağından serbest kalması ve çatlaması ile meydana gelir. Bu döneme yumurtlama (ovulasyon) dönemi denir. Yumurtlama süreci; yani yumurtlama hamilelik için en uygun günlerdir. Ovülasyon sayısının artırılması ve gebe kalınmasının yükseltilmesi sürecini içermektedir.
Kadınlarda yumurtalıkların iki önemli işlevi mevcuttur:

1. Düzenli bir şekilde yumurtlamanın gerçekleşmesi,

2. Östrodiol ve progesteron gibi üreme hormonlarının salgılanması.

Yumurtalar bu iki önemli fonksiyonu yerine getirmek için sürekli şekilde folikül gelişimi ve olgunlaşması ile korpus luteum oluşumu ve gerilemesi durumlarını düzenli bir döngü halinde yapmaktadır.
Yumurtalıkların bu döngüsü beynin alt kısmında bulunan hipofiz bezinden salgılanan gonadotropin adı verilen hormonların kontrolü altındadır. Folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinleştirici hormon (LH) hipofiz bezi tarafından sentezlenip salgılanır. Bu iki hormon adet döngüsü ve yumurtlamanın (ovülasyonun) düzenlenmesinde en önemli rolü üstlenirler.Tüp bebek tedavisinde de kadına yumurtalıkların uyarılması için dışardan gonadotropin verilerek over (yumurtalık) fonksiyonlarının gerektiği şekilde gerçekleşmesi sağlanır.
21-35 günde bir adet döngüsü olan bir kadında büyük olasılıkla ovülasyon (yumurtlama) oluyordur. (Vakaların küçük bir yüzdesinde anovülasyon olabileceği için luteal fazda kanda progesteron ölçümü ile yumurtlamanın varlığı doğrulanabilir.)

Yumurtlama takibi, yumurtlama zamanının takip edilerek kadının en doğurgan olduğu günlerin belirlenmesi ve ilişkinin buna göre planlanarak gebelik şansının artırılması amacını taşır.

Ovulasyon Kaç Gün Sürer?

Yumurtlama günlerce süren bir olay değildir. Yumurta hücresi ortalama 24 saat yaşar. Bu nedenle yumurtlama olduktan 1 gün sonra ilişki olsa da gebelik olabilir ancak yumurtlama olduktan 2-3 gün sonra cinsel ilişki olursa gebelik olması beklenemez çünkü yumurta hücresi o zamana kadar canlılığını kaybetmiştir. Bu nedenle bir kaç gün sürüp biten yahut mutlaka şu kadar sürmesi beklenen bir olay değildir.
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Uzmanlık alanımız olan tüp bebek ve tedavileri alanında Umay Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak sunduğumuz sağlık hizmetiyle hasta ve hasta yakınlarına hakkettikleri kaliteli hizmeti vererek memnuniyetlerini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.
İLETİŞİM
Mücahitler Mh. Ömer Ersoy Cd. No: 20/B Şehitkamil/GAZİANTEP
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ © 2017 HER HAKKI SAKLIDIR.    Powered by YNCSOFT