TÜP BEBEK (IVF)

Tüp Bebek Nedir?
Tüp bebek tedavisi en kısa tanımıyla; anne ve baba adayından alınan yumurta ve sperm hücrelerinin laboratuvar ortamında döllendirilmesi ve anne adayının rahmine transfer edilmesidir.
Tüp bebek tedavisi ilk olarak 1978'de uygulanmıştır. Bu dönemde yalnızca, tüpleri tıkalı ya da hasarlı olan kadınlar için uygulanması amaçlanan bir tedavi yöntemi iken, günümüzde birçok erkek kısırlığı da dahil olmak üzere kısırlık sorunlarının yüzde 80’inin çözüldüğü bir yöntem olarak gelişmiştir.
Yardımcı üreme yöntemleri arasında en başarılı olan bu yöntem; çiftin bir sene boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunmasına rağmen gebelik sağlayamadığı durumlarda uygulanabilmektedir.Şayet kadının yaşı 35 ve üzeri ise doğal yollardan gebelik için altı ay beklenmeli ve ardından bir uzmana başvurulmalıdır.

Tüp Bebek Yönteminde Neler Yapılır?

Bu yöntemin temel 6 adımı vardır. Bunlar;

1. Yumurtalıkların uyarılması aşamasında birden çok yumurta elde etmek amaçlanır. Bu sebeple de anne adayının çeşitli ilaçlar kullanması gerekmektedir. Adet döneminin 3’üncü gününde başlanan bu aşama yaklaşık olarak 12 gün sürmektedir. Anne adayı bu aşamada sık sık merkeze gitmelidir. Bu sayede yumurta gelişimi ve ilaçlara verilen yanıt kontrol altında tutulacaktır.

2. Uyarılan yumurtalar küçük bir operasyonla alınır. Bu işlem sırasında anne adayının rahatlığı için sakinleştirici ya da lokal anestezi kullanılır ve sonrasındaki gün kimi zaman anne adayı kramp ağrısı hissedebilir. Yumurtaların toplandığı aşamada baba adayı da eş zamanlı olarak sperm örneğin verir. Sperm hücresi bulunmayan baba adaylarından Mikro TESE yöntemi ile sperm hücresi alınabilir.

3. Erkeğin boşalması ile elde edilen spermler yumurtalarla birleşmek için hazır hale getirilirler.

4. Döllenme için, spermler ve yumurtalar laboratuvardaki inkübatörlere yerleştirilirler ve inkübatörler, döllenmenin gerçekleşmesini sağlarlar. Bazı durumlarda, (daha az doğurganlık içeren durumlar) bir tek sperm alınıp, direkt olarak yumurtanın içine yerleştirilir. Yumurtalar, döllenmenin gerçekleştiğinden emin olunması için gözlem altında tutulurlar. Hücre bölünmesi başladığı zaman bu yumurtalar artık embriyo olarak adlandırılırlar.

5. İki ila üç gün süreli laboratuvarda saklanan döllenmiş yumurtalar rahim içerisine ağrısız bir uygulama ile yerleştirilir. Döllenme sonrası yumurtalar laboratuvarda bekletildikten sonra transfer edilir. Bu işlem 5-10 dakika kadar sürer. Gebelik testine kadar olan süreçte cinsel beraberlik önerilmez. Ağrı kesici olarak Parasetamol grubu ilaçlar kullanabilir. Transferden 1 gün sonra ılık duş şeklinde banyo yapılabilir.

6. Gebelik testi; Transfer işleminden 12 gün sonra gebelik testi yapılarak gebeliğin oluşma durumu kontrol edilir. Test, her hastanede yapılan normal gebelik testidir, farklı bir test değildir.

Tüp Bebek Tedavisini Etkileyecek Faktörler Nelerdir?

1. Anne adayında yumurta olmaması

2. Döllenmenin olmaması

3. Transfer sırasında yaşanacak sorunlar

4. Hiç spermin olmaması

5. Gebelik testi öncesinde kanama olması

6. Yumurtaların aşırı uyarılması

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Düşük Riski Yüksek Midir?

Gebeliğin ilk üç ayı gerekli tıbbi destek uygulandığı takdirde tüp bebek tedavisinde düşük oranları normal gebelik ile benzer değerlere sahiptir.

Tüp Bebek Yönteminde Başarıyı Olumsuz Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tüp bebekte başarı oranı pek çok faktöre bağlı olarak değişmektedir.Hastanın karakteri ve tedaviye yaklaşımı bunlardan ikisidir. Tüp bebek yönteminde başarıyı olumsuz etkileyen diğer faktörler şunlardır :

1. Kadının Yaşı

2. Yumurtalık Rezervi

3. Kadın ve Erkekte Elde Edilen Hücrelerin Yapısı

4. Kadınlarda Rahim İçi Zarındaki Problemler

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi başlamadan önce ki tetkikler ve doktorun çiftleri değerlendirilme aşaması dışında, yaklaşık olarak 15 gün kadar sürmektedir. Burada erkek hastaların tedavideki rolü sadece sperm vermesi olduğundan, tedavi onlar için 10 dakika sürmektedir. Kadınlara uygulanan işlemlerde 10 gün içinde tamamlanır. Fakat bu süreç içinde kadınlara da devamlı olarak işlem yapılmamaktadır. Bu süreç kadının takip altında tutulduğu bir dönemdir. Tedavinin başlangıç aşamasında kadının yumurtalıkları hormon ilaçlarıyla uyarılarak, daha fazla sayıda yumurta elde edilmeye çalışılır. Elde edilen yumurtalar toplanarak, erkekten alınan spermlerle döllendirilir ve embriyo elde edilir. Embriyo transferinin tamamlanmasıyla, toplamda 15 günlük bir sürede tüp bebek tedavisi tamamlanmış olur.
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Uzmanlık alanımız olan tüp bebek ve tedavileri alanında Umay Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak sunduğumuz sağlık hizmetiyle hasta ve hasta yakınlarına hakkettikleri kaliteli hizmeti vererek memnuniyetlerini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.
İLETİŞİM
Mücahitler Mh. Ömer Ersoy Cd. No: 20/B Şehitkamil/GAZİANTEP
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ © 2017 HER HAKKI SAKLIDIR.    Powered by YNCSOFT