AŞILAMA (IUI)

Aşılama ( intrauterin inseminasyon – IUI ) Nedir ?
Aşılama erkekten alınan sperm hücrelerinin çeşitli yıkama işlemlerinden geçirilerek kadının yumurtlama döneminde rahim içine bırakılmasıdır. Aşılama yöntemi son derece basit bir yöntem olup uzun süre gebe kalamayan kadınlara uygulanmaktadır. Uygun hastalarda tüp bebek gibi daha ileri tedaviler öncesinde düşünülebilecek bir seçenektir.

Aşılama neden yapılmaktadır?

Rahim ağzını devre dışı bırakarak daha fazla sayıda sağlıklı spermin rahim içine bırakılarak tüplere ulaşmasını sağlamaktır ve bu şekilde gebelik şansını arttırmak amaçlanmıştır.
Aşılama tedavisi aşağıda belirtilen sorunları olan kişilere çocuk sahibi olmak için ilk basamak olarak uygulanır.

1. Erkekte sperm sayısı ve hareketlilik oranı ( Erkek Faktörü )

2. Ereksiyon(penisin sertleşmesi) bozuklukları

3. Retrograd ejekulasyon (boşalmanın penis ağzı yerine idrar kesesi içinde olması)

4. Endometriozis

5. Orta seviyede endometriozis

6. Açıklanamayan infertilite

Aşılama tüm bu durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Ejakülasyon (boşalma)sorunu olan erkeklerde aşılama zaman zaman başvurulan bir yöntemdir. Boşalma problemleri, şeker hastalığı, multiple scleroz, travma, retrograd ejakülasyon, mesane boynu operasyonları, kullanılan bazı ilaçlar sebep olabilir. Aşılama her ne kadar basit bir işlem gibi gözükse de mutlaka bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılmasında fayda vardır.

Aşılama nasıl hazırlanır?

Aşılama için erkekten alınan semen örneği labaratuar koşullarında yıkama işlemine tabi tutularak sperm dışındaki tüm salgılardan arındırılır. Şiddetli rahim kasılmalarına sebep olabilen bakterilerden temizlenir ve sperm hareketliliği artırılarak gebelik şansı artırılır. Aşılama işlemi için muayene pozisyonu alan kadının vajinal bölgesine ilk önce enjektörün rahim içine sorunsuzca girmesini sağlayacak ekipmanlar yerleştirilir. Gelişmiş enjektör yardımı ile baba adayından alınan spermler birkaç saniye içinde kadının rahmine yerleştirilir. Böylelikle aşılama operasyonu da tamamlanmış olur.

Aşılama başarı oranları

Aşılama altta yatan kısırlık (infertilite) nedenine bağlı olarak normal ilişkiye oranla %5 - 20 artış sağlayabilir. Şans uygulama sayısı arttıkça biraz daha artar. Teorik olarak bir sınır olmamakla birlikte 6 - 7 seferden fazla denenmemesi öneriliyor. Eğer evlilik ve kısırlık (infertilite) süresi uzunsa aşılama denenmeden direkt tüp bebek ve mikroenjeksiyona geçilebilir.
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Uzmanlık alanımız olan tüp bebek ve tedavileri alanında Umay Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak sunduğumuz sağlık hizmetiyle hasta ve hasta yakınlarına hakkettikleri kaliteli hizmeti vererek memnuniyetlerini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.
İLETİŞİM
Mücahitler Mh. Ömer Ersoy Cd. No: 20/B Şehitkamil/GAZİANTEP
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ © 2017 HER HAKKI SAKLIDIR.    Powered by YNCSOFT