MİKRO TESE

Mikro TESE Nedir?
TESE, ejakülatında (menide) hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların, mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir.TESE ya da Mikro tese yöntemi erkekten kaynaklanan kısırlık vakalarında en son başvurulacak tekniklerdendir.

Mikro tese nasıl uygulanır?

TESE yönteminde anestezi uygulanarak testisin dokularından sperm elde dilmesi hedeflenir. Sperm hücrelerinin oluşmasını sağlayan testis içi dokularda, sperm ana hücreleri bulunur. Bu hücreler birer kuyruk oluşturup özel sıvılar içinde beslenerek hareket kabiliyeti kazanacak ve normal sperm hücrelerine dönüşecek hücrelerdir. Ancak vücutta oluşan aksaklık bu hücrelerin normal sperm hücrelerine dönüşümünü engellemiştir. Bu durumda bu hücreler genetik olarak normal bir sperm hücresi ile denk materyal taşımalarına rağmen, kuyruk oluşturmamış, hareketsiz halde elde edilebilirler. Böylece sadece ana hücre gövdesi elde edilen sperm hücresinin, hareket kabiliyeti yoksa da aslında hücresel içerik olarak tam bir sperm hücresidir. Bulunan sperm hücreleri ICSI (mikroenjeksiyon) işlemi ile yumurtaya aktarılır.
TESE yönteminde testis açılır ve yer yer doku örnekleri alınır. Mikro tese yöntemi ise TESE yönteminin testislere verdiği zararı en aza indirir. Cerrahi işlem sırasında mikroskop kullanılır ve aslında teknik açıdan TESE yönteminden farkı yoktur. Sperm üreten kanallar mikroskop yardımıyla büyütülerek net şekilde görülür. Sperm üreten kanallar daha geniş göründüğünden kolaylıkla ayırt edilir. Bu alanlar belirlenerek cerrah tarafından toplanır. Böylece sperm bulma oranı TESE yöntemine göre kat kat artar.

Mikro Tese Kimlere Uygulanır?

TESE işlemi menide sperm hücresi olmayan kişilere uygulanan cerrahi bir yöntemdir. Menide sperm hücresi olmaması, çeşitli nedenlere bağlı olabilir:

1. Sperm kanallarında tıkanıklık.

2. Sperm kanallarının doğuştan olmaması.

3. Hormonal nedenler.

4. Genetik nedenler; erkekte sperm üretimini sağlayan genler Y kromozomu üzerindedir. Bu genlerdeki problem sperm üretimini etkiler.

5. Radyasyon, özellikle kanser tedavisi nedeniyle radyasyon alınması bazen sperm üretimini tamamen ortadan kaldırabilir ve bu durum kalıcı olabilir.

6. İlaçlar, özellikle kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar sperm üretimini kalıcı olarak durdurabilir.

7. Enfeksiyon (Kabakulak sonrası)

Mikro TESE Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1. Operasyon öncesi en az 6 saat hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz (Su dahil).

2. Operasyon bölgesini jiletle temizleyiniz. Banyo yapınız.

3. Operasyon sonrası testisler üzerine baskı ağrıya neden olacağından, yanınızda bol pantolon veya eşofman altı getiriniz.

4. Operasyondan 1-2 saat sonra taburcu olacaksınız.

Mikro TESE Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

1. Operasyondan sonra 3 saat içinde sıvı gıda alınımına başlanabilir.

2. Operasyondan sonra 5. gün banyo yapabilirsiniz.

3. 1 hafta cinsel ilişkide bulunmayınız.

4. Ağrınız olursa ağrı kesici kullanabilirsiniz.

5. Operasyon yerinde kızarıklık, şişlik, kanama olursa doktorunuza mutlaka bildiriniz.

6. Mikro TESE sırasında kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alınma işlemi yoktur.Dikişler 7-10 günde kendiliğinden eriyecektir.

Riskler

Mikro TESE sonucunda canlı sperm hücresi elde edilemeyebilir. Bu risk altta yatan nedene bağlıdır.Sperm kanallarında tıkanıklık olan bir hastada sperm bulunma şansı; hormonal veya genetik problemi olan hastaya göre daha yüksektir. Ameliyat sonrası nadiren operasyon yerinde enfeksiyon, kanama olabilir.
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Uzmanlık alanımız olan tüp bebek ve tedavileri alanında Umay Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak sunduğumuz sağlık hizmetiyle hasta ve hasta yakınlarına hakkettikleri kaliteli hizmeti vererek memnuniyetlerini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.
İLETİŞİM
Mücahitler Mh. Ömer Ersoy Cd. No: 20/B Şehitkamil/GAZİANTEP
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ © 2017 HER HAKKI SAKLIDIR.    Powered by YNCSOFT