EMBRİYO DONDURMA VE SAKLAMA

Embriyo Dondurma ve Saklama
Kadından elde edilen yumurta hücresi ile erkekten elde edilen sperm hücresinin birleşmesiyle oluşan döllenmiş yeni hücreye embriyo denir. Normalde tüp bebek tedavisinde oluşturulan embriyo kadın rahmi içerisine yerleştirilerek gebeliğin oluşması sağlanır. Ancak bazı durumlarda embriyo rahim içerisine verilmez ve dondurularak laboratuvarda özel ortamlarda saklanır, amaç bu embriyonun ileride başka bir tüp bebek denemesinde kullanılmasıdır. Embriyo dondurma (freezing) programı IVF veya ICSI uygulaması yapılan çiftlere güvenilir bir şekilde yeni gebelik şansı sunar. Dondurulmuş embriyoların kullanıldıkları sıklıklarda yumurtaların geliştirilmesi ve yumurta toplanması işlemine gerek yoktur. Hastaya daha az zahmet ve daha az maliyete transfer şansı doğurur. Embriyo transferlerinden sonra arta kalan uygun kalitedeki embriyolar ileri de tekrar kullanılmak üzere saklanır.

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır ?

Laboratuvarda yumurta ve sperm hücresinin birleşmesi ile oluşan embriyo 5 gün içerisinde dondurulabilir. Genellikle dondurma işlemi 3. gün yapılmaktadır. Embriyo dondurma iki şekilde yapılabilir.Bunlar;

1. Yavaş dondurma (slow freezing) yönteminde kademeli olarak soğutma sağlanarak dondurulan embriyolar sıvı azot içeren tanklarda – 196 °C de saklanır.

2. Hızlı dondurma (vitrifikasyon) yönteminde ani ısı düşüşüyle dondurulur. Elde edilen her embriyoya dondurma işlemi uygulanmaz, iyi gelişme gösterenler seçilerek dondurulur.

Hangi Durumlarda Embriyo Dondurma Yapılır?

1. Transfer işleminden sonra geriye kalan kaliteli embriyolar imha edilmek yerine dondurulup tekrar transfer edilmek için saklanabilir.

2. İlaçlarla yumurtalıkların uyarılması esnasında OHSS (aşırı uyarılma sendromu) riski olan kadınlarda tüm embriyolar daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir.

3. Rahim içini saran endometrium dokusunun yeteri kadar gelişemediği durumlarda.

4. Rahim içi cerrahi operasyon gereken durumlarda.

5. Kemoterapi veya radyoterapi gerektiren kanser tedavilerinden önce embriyolar dondurulabilir.
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ
  • Uzmanlık alanımız olan tüp bebek ve tedavileri alanında Umay Tüp Bebek Merkezi ekibi olarak sunduğumuz sağlık hizmetiyle hasta ve hasta yakınlarına hakkettikleri kaliteli hizmeti vererek memnuniyetlerini en üst seviyede tutmayı hedeflemekteyiz.
İLETİŞİM
Mücahitler Mh. Ömer Ersoy Cd. No: 20/B Şehitkamil/GAZİANTEP
UMAY TÜP BEBEK MERKEZİ © 2017 HER HAKKI SAKLIDIR.    Powered by YNCSOFT